Co to jest BNPL? Najważniejsze informacje
Poznaj technologię "Buy Now Pay Later"
Dziś niemal każdy z nas jest klientem e-commerce co oznacza, że jako społeczeństwo pokochaliśmy zakupy online. Ta gałąź gospodarki rozwinęła się szczególnie mocno w dobie pandemii, kiedy to większość producentów zmuszona była przejść na sprzedaż internetową, aby nie stracić swojego biznesu. Według najnowszego raportu „E-commerce Polska 2020” w ubiegłym roku aż 77 % wszystkich użytkowników sieci w naszym kraju przyznało się do dokonania zakupu online chociaż raz. Nic zatem dziwnego, iż branża handlowa prężnie przenosi się do sieci. Pomaga w tym również coraz lepiej rozwinięty system płatności cyfrowych, w tym technologia BNPL. Czym jest i dlaczego zdobywa dziś tak dużą popularność?
BNPL – Buy Now Pay Later
Usługa, którą w skrócie nazywamy BNPL, pochodzi od angielskiego wyrażenia „Buy Now Pay Later”, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „kup teraz, zapłać później”. Można zatem stwierdzić, że BNPL w największym uproszczeniu stanowi odnogę sektora odroczonych płatności, dzięki którym konsumenci mogą manipulować terminem płatności za zrobione zakupy.
Współcześnie przechodzimy transformację do poziomu społeczeństwa konsumpcyjnego, co oznacza, że wytarza się w nas potrzeba posiadania większej ilości rzeczy. Jest to spowodowane m.in. wzrostem naszego poziomu życia, chęcią dbania o siebie, potrzebami związanymi z estetyką, a także życiem na lepszym poziomie, w dogodnym i pięknym otoczeniu. W celu odnalezienia potrzebnych przedmiotów często buszujemy po stronach sklepów i składamy liczne zamówienia. Tym sposobem nasze mieszkanie, miejsce pracy czy szafa mogą ewoluować bez potrzeby opuszczania przez nas domu – za pomocą jednego kliknięcia.
Jest to niezwykle komfortowe i coraz więcej osób przekonuje się do tego trybu kupowania. Problem, który jednak najbardziej doskwiera kupującym w sieci to brak nieograniczonych środków na koncie. Jeszcze do niedawna nasza zakupowa przygoda musiałaby zakończyć się wraz z momentem zerowego salda, ale dziś wchodzimy w zupełnie nową erę, gdzie odroczone płatności BNPL przyczyniają się do tego, że możemy czerpać radość z kupowania niemal bez ograniczeń.
Technologia BNPL zakłada bowiem, że konsument będzie mógł dokonać zamierzonego zakupu bez posiadania pieniędzy w danej chwili. Firmy zajmujące się dystrybucją tego produktu bankowego umożliwiają nam przesunięcie terminu płatności np. o 30 lub 60 dni. Warto dodać jednak, że cała wyjątkowość BNPL wynika z faktu, że klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z odroczeniem płatności. Ta cecha odróżnia więc BNPL od tradycyjnych pożyczek konsumpcyjnych. Jeżeli spłacisz zaciągnięte zobowiązanie w terminie nie będziesz musiał/a płacić żadnych odsetek czy opłat operacyjnych. Dodatkowo za produkt płacisz dopiero wówczas, gdy już fizycznie go masz, a więc wiesz czy nie przyszedł uszkodzony bądź wadliwy. To również niewątpliwy plus korzystania z BNPL.
Jak zacząć przygodę z BNPL?
Gdy konsumenci dowiadują się czym jest BNPL niemal natychmiast chcą przetestować tę usługę. Jak rozpocząć użytkowanie technologii, o której mowa w dzisiejszym artykule? Otóż po pierwsze będziemy potrzebować aplikacji, która umożliwi nam płatność odroczoną. Jako iż BNPL jest produktem branży fintech oczywiste jest, iż istnieje spora konkurencja w tym zakresie. Obecnie najbardziej znanymi markami BNPL są:
Klarna,
Twisto,
PayPo,
Mash,
Allegro
Wybierz zatem firmę, której ufasz najbardziej i zainstaluj aplikację do BNPL na swoim urządzeniu. W kolejnym kroku zarejestruj się. Zostaniesz poproszony/a o podanie m.in. kraju pochodzenia oraz adresu e-mail, na który otrzymasz kod weryfikacyjny do uaktywnienia swojego konta. Poza tym w procesie weryfikacji możesz spodziewać się prośby o udostępnienie numeru telefonu, a także numeru karty bankowej. Co istotne, w przypadku chęci skorzystania z BNPL nikt nie oczekuje od nas podawania informacji dotyczących naszych zarobków czy obciążeń. Korzystanie z BNPL nie obniża również naszego scoringu kredytowego, a więc jest opcją bezpieczną dla osób, które chcą zaciągnąć poważniejszy kredyt w przyszłości w instytucji finansowej czy przez strony internetowe tj. porównywarka kredytów online Comparer.