Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje
Współcześnie bardzo wiele osób zaciąga pożyczki i kredyty. Jest to możliwe szczególnie dzięki rozwojowi bankowości online. Jednymi z najpopularniejszych zobowiązań są kredyty hipoteczne lub te wiążące się z mniejszą odpowiedzialnością, czyli kredyty gotówkowe. Standardowo kredyt gotówkowy możemy wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny, dlatego nie dziwi fakt, iż tak wiele osób decyduję się na zadłużenie właśnie w tej formie.
O szczegółach dotyczących kredytów gotówkowych mówiliśmy już na naszym blogu w kilku poprzednich artykułach. Jeśli jesteś zainteresowany/a tą tematyką zachęcamy Cię do przeczytania tekstów tj.:
Dziś natomiast chcemy wraz z Tobą rozważyć czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca. Zaciekawiony/a? Zaczynajmy!
Dlaczego wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Kredyty postrzegamy niejednokrotnie jako długodystansowe obciążenie i coś, z czym dobrze byłoby poradzić sobie jak najprędzej, aby nie żyć z perspektywą poważnych zobowiązań. Jednak czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca? Doświadczenie wskazuje na to, że odpowiedź bywa niejednoznaczna. Co ma zatem wpływ na korzystną spłatę kredytu gotówkowego przed terminem?
Po pierwsze musisz dowiedzieć się na jaki czas zawarłeś/aś umowę kredytową z pożyczkodawcą. W drugim kroku sprawdź, ile procent wynosi oprocentowanie Twojego zobowiązania. Następnie wystarczy wykonać zwięzłe mnożenie, aby przekonać się jaka kwota zostanie przez nas odesłana firmie pożyczkowej w ramach zapłaty za udzielony kredyt. Jeżeli okaże się, iż jest to pokaźna suma, zdecydowanie dobrym pomysłem będzie spłacenie długu w skróconym czasie.
W zasadzie zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych dla wielu osób nie jest bez znaczenia, dlatego jeśli tylko masz środki na wcześniejszą spłatę, powinieneś/aś zrobić to teoretycznie jak najszybciej. Teoretycznie - bo jak wspomnieliśmy wyżej, kwestia spłaty zadłużenia przed terminem bywa bardziej problematyczna.
O co dokładnie chodzi? Między innymi o fakt, iż wiele kredytów gotówkowych obarczonych jest umowną karą za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania. Banki i firmy pożyczkowe zabezpieczają się w ten sposób przed utratą zysku, który płynie dla tych instytucji z odsetek. Jeżeli wiesz, iż Twoja umowa kredytowa zawiera klauzulę o karze za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego, musisz zastanowić się, czy ów kwota nie przekroczy opłat odsetkowych, a więc czy zabieg ten w ogóle opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia. Jeżeli suma odsetek jest mniejsza aniżeli kara finansowa za wcześniejszą spłatę pożyczki gotówkowej, być może warto rozważyć uregulowanie zobowiązania w terminie.
Powyższa sugestia to jednak tylko jedna z wielu możliwych opcji. Wiele osób mając środki na wcześniejszą spłatę długu nie będzie patrzyło bowiem na kilkaset lub kilka tysięcy kary za spłatę kredytu gotówkowego z wyprzedzeniem, lecz świadomie postanowi poświęcić określoną kwotę, aby odzyskać symboliczną wolność i nie musieć przez kolejne miesiące czy lata martwić się spłatą rat.
Kiedy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego będzie najbardziej opłacalna?
Oczywiście wspomnieliśmy już, że aby procedura wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego była jakkolwiek opłacalna, wysokość umownej kary za niezgodny z umową termin spłaty nie może przekraczać sumy odsetek, które zapłacimy od kredytu płacąc raty regularnie. Oprócz tego jest jednak jeszcze kilka czynników, które mogą wskazać nam, czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego będzie dla nas w danym momencie opłacalna.
Po pierwsze musimy zastanowić się, czy nie będziemy starać się w najbliższym czasie o zaciągnięcie innego zobowiązania. Jeżeli planujemy np. kupić dom i dążymy do uzyskania kredytu hipotecznego, niemal pewne jest, że spłacenie całego wcześniejszego zadłużenia będzie działało na naszą korzyść. Dodatkowo według polskiego prawa w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem, koszt usługi powinien ulec obniżeniu o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed spłatą.
Oznacza to, że w teorii przy uregulowaniu zobowiązania z wyprzedzeniem powinieneś/aś móc liczyć na zwrot odsetek czy prowizji, jednak ponownie – nie wszystko jest czarno-białe. Aby upewnić się, że otrzymasz wyżej wspomniane zwroty, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem i zapytaj, czy ta opcja jest możliwa w przypadku podpisanej przez Ciebie umowy.