Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?
Pożyczka gotówkowa online i nie tylko – na czym polega?
Polacy każdego tygodnia składają kilka tysięcy wniosków o udzielenie pożyczki. Duża część zainteresowanych stara się o przyznanie kredytu gotówkowego, czyli takiego, z którego zwykle można pokryć dowolny cel konsumpcyjny. Pożyczka tego rodzaju zostaje udzielona pod postacią środków pieniężnych i można wypłacić ją fizycznie lub na konto. Do głównych zalet kredytów gotówkowych możemy zaliczyć:
Nieskomplikowany proces weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta,
Względnie krótki czas oczekiwania na przyznanie pożyczki,
Duży wybór ofert kredytów gotówkowych dostępnych na rynku,
Możliwe uzyskanie pożyczki przez Internet.
Jak zatem widzisz, kredyt gotówkowy dzięki swoim cechom jest często optymalną opcją dla wielu osób. Jeśli czytasz ten artykuł możliwe, że sam rozważasz zaciągnięcie tego typu zobowiązania, ale przed podjęciem decyzji chciałbyś poznać szczegółowe informacje dotyczące pożyczek gotówkowych. Uważamy, że to bardzo mądre posunięcie, dlatego dziś przedstawimy Ci jakie dokumenty do kredytu gotówkowego powinieneś przygotować. Jeżeli natomiast interesują Cię absolutne podstawy w tej tematyce, to zachęcamy do zapoznania się z innym naszym artykułem - „Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć? TOP 3 wskazówki”
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego? Podstawowa lista
Podstawowa lista dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia kredytu gotówkowego nie jest długa, jednak trzeba pamiętać, iż zaopatrzenie się w nie to podstawa. Bez tych kilku świadectw nie będziesz mógł bowiem zaciągnąć pożyczki w żadnej instytucji. Niezbędne dokumenty do kredytu gotówkowego to:
Dowód osobisty,
Bezbłędnie wypełniony wniosek o przyznanie kredytu,
Zaświadczenie o zarobkach (czasem niewymagane).
Dowód osobisty – dlaczego jest to niezbędny dokument do kredytu gotówkowego?
Jak łatwo się domyślić, podczas zaciągania zobowiązania w placówce banku, dowód osobisty potrzebny będzie konsultantowi kredytowemu przede wszystkim do zidentyfikowania naszej tożsamości. Jest to standardowa procedura weryfikacyjna, która umożliwia przejście do dalszych etapów procesu. W punkcie obsługi klienta przedstawiciel pożyczkodawcy poprosi o przekazanie mu na kilka chwil naszego dokumentu w celu uzupełnienia danych na umowie. Przepisane zostaną m.in. Twoje imię oraz nazwisko, PESEL oraz nr i seria dowodu, którym się wylegitymowałeś/aś.
Jeśli podczas sprawdzania danych konsultant zauważyłby, iż np. nie jesteśmy obywatelami Polski lub mamy poniżej 18 roku życia, procedura zaciągania pożyczki zostałaby bezwzględnie przerwana. Okazując dokumenty do kredytu gotówkowego musimy bowiem udowodnić, że jesteśmy mieszkańcami kraju, w którym decydujemy się wziąć kredyt oraz mamy pełną zdolność do czynności prawnych. Przed wizytą w banku sprawdźmy również, czy nasz dokument jest ważny, ponieważ jego nieaktualność także nas zdyskwalifikuje. Warto pamiętać też, iż w świetle polskiego prawa, karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega osoba posługująca się fałszywym lub kradzionym dowodem tożsamości.
Gdy bierzemy natomiast szybki kredyt gotówkowy online, procedura weryfikacji tożsamości również nas nie ominie. W przypadku korzystania z Internetu ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w zakresie bezpieczeństwa naszych danych wrażliwych. Z tego względu warto dowiedzieć się, jakie praktyki potwierdzania tożsamości są popularne i legalne, a jakie powinny nas zaalarmować.
Banki i godne zaufania instytucje finansowe wykorzystują system KYC (z ang. Know Your Customer), aby uzyskać pewność, iż osoba „po drugiej stronie łącza” jest prawdziwa i działa legalnie. Elementem tego procesu jest wystosowanie prośby do potencjalnego pożyczkodawcy o to, aby potwierdził swoją tożsamość za pomocą konta bankowego, którego aktualnie jest właścicielem. Zwykle tego rodzaju weryfikacja przeprowadzana jest na dwa sposoby:
Pożyczkodawca prosi o przesłanie niewielkiej sumy pieniędzy (np. 1 złotówki) na swoje konto, dzięki czemu automatycznie zyskuje z przelewu nasze dane osobowe i pewność, iż nie jesteśmy oszustami.
Instytucja finansowa może również zweryfikować naszą tożsamość prosząc nas o zalogowanie się przez konto bankowe do jednej z platform zajmujących się potwierdzaniem danych. Do najpopularniejszych stron tego typu należą np. Kontomatik, Instantor czy Tink. Gdy zalogujemy się do systemu jednej z wymienionych aplikacji wykorzystując nasze dane do konta bankowego, pośrednik prześle zweryfikowane dane pożyczkodawcy, u którego staramy się otrzymać kredyt gotówkowy online.
Podejrzane powinny być dla nas natomiast wszelkie oferty, które nie wymagają potwierdzenia tożsamości. Nie dajmy się zatem zwieść i zachowajmy czujność. Jeżeli na stronie, na której składamy wniosek nie jesteśmy proszeni o potwierdzenie tożsamości np. przez konto bankowe – nie decydujmy się na dalszą procedurę. Wątpliwa jest również legalna działalność platform, które oczekują od nas jedynie skanu dowodu albo przesłania zdjęcia z dokumentem obok twarzy.
Dokumenty do kredytu gotówkowego – wypełniony wniosek
Wypełnienie wniosku o kredyt to drugi element niezbędny do poprawnego przejścia procedury pożyczkowej. Kiedy naszą prośbę o udzielenie świadczenia składamy „na żywo” to pracownik banku pomaga nam z uzupełnieniem wszelkich niezbędnych kwestii. Konsultant wraz z umową kredytową przekazuje nam druk i wskazuje miejsca, które należy poprawnie zapełnić danymi. W tym dokumencie niezbędnym do kredytu gotówkowego znajdziemy m.in. pola tj. dane osobowe (wypełniane przez pracownika banku po okazaniu dowodu), dochody wnioskodawcy, dodatkowe źródła dochodu, suma zobowiązań, warunki kredytowania czy zabezpieczenia kredytu.
Podczas procedury online formularz wypełniamy w analogiczny sposób, tylko drogą internetową. Na stronie pożyczkodawcy zawsze znajduje się przygotowane do uzupełnienia miejsce. Należy nanieść wszystkie dane poprawnie i zgodnie z prawdą, a później kliknąć „złóż wniosek”. Gdy dokument o kredyt gotówkowy zostanie odesłany, konsultanci rozpatrzą go i wezmą zawarte w nim informacje pod uwagę przy decyzji o udzieleniu lub odrzuceniu Twojej prośby.
Zaświadczenia o zatrudnieniu - ważne dokumenty do kredytu gotówkowego
Ostatnią pozycją w naszym dokumentowym „must have” jest zaświadczenie o zatrudnieniu, zwane inaczej zaświadczeniem o zarobkach. Ten akt ma na celu zapewnić pożyczkodawcę o tym, iż jesteśmy posiadaczami stałego źródła dochodu. Osoby ze stabilną pracą są bowiem statystycznie częściej wypłacalne i nie stanowią dla instytucji finansowej problemu. Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu?
Jest to stosunkowo prosta procedura. Wystarczy, że udamy się do naszego firmowego oddziału HR i poprosimy o taki dokument do kredytu gotówkowego. Pracodawca ma obowiązek wydania nam go wraz z podpisem oraz poświadczeniem prawdziwości danych. Nieodłącznym komponentem zaświadczenia o zatrudnieniu jest również zaświadczenie o naszych dochodach, przez co często tych dwóch nazw używa się zamiennie. W dokumencie dotyczącym naszych zarobków należy zawrzeć dokładną miesięczną stawkę brutto, która widnieje w treści aktualnej umowy o pracę.
Instytucje pożyczkowe weryfikują nas z perspektywy dochodów również przez system BIK (Biura Informacji Kredytowej) oraz sprawdzają, czy widniejemy na listach w różnych bazach dłużników. Zupełnie normalne jest także skierowanie do pożyczkobiorcy prośby o przesłanie wyciągu z konta bankowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Dzięki temu pożyczkodawca wie, iż rzeczywiście regularnie otrzymujemy środki finansowe, które są wystarczające na pokrycie rat kredytu oraz bezproblemowe utrzymanie się.
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są niezbędne? Podsumowanie
W niniejszym artykule postaraliśmy się w krótki sposób opisać, które zaświadczenia i dokumenty powinieneś/aś uzyskać przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu. Jak już wiesz, jest ich niewiele, jednak wszystkie są niezbędne. Zapoznawszy się z naszymi wskazówkami możesz swobodnie skontrolować, czy dysponujesz kompletem potrzebnych dokumentów przed wizytą w banku lub złożeniem wniosku o pożyczkę online. Jeśli natomiast wybrana przez Ciebie instytucja wymaga dodatkowych dokumentów do kredytu gotówkowego, a my nie uwzględniliśmy ich w naszym artykule, nie miej oporów przed tym, aby kontaktować się z biurem obsługi klienta tej firmy. Kto pyta nie błądzi, a o wiele lepiej jest dopytać o trapiące nas szczegóły przed złożeniem dokumentacji, aniżeli stresować się później odrzuceniem wniosku o przyznanie pożyczki gotówkowej ze względów formalnych.