Comparer

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 r.?

Ile trzeba zarabiac zeby dostac kredyt hipoteczny w 2022 r
4/19/2022

Zarobki Polaków a kredyt hipoteczny w 2022 r.

W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz czwarty podniosła stopy procentowe kredytów. Dotyczy to wszystkich kredytobiorców, którzy podpisali umowę z opcją o oprocentowaniu zmiennym. Według ustaleń RPP stopa referencyjna to teraz 4,5 procent. A zatem ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 r.? Odpowiadamy!

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Aby skalkulować, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 r. musimy najpierw wyjaśnić sobie, czym dokładnie jest ten produkt bankowy. Jak podaje Infor.pl, kredyt tego typu stanowi umowę zawieraną między bankiem a kredytobiorcą, w której bank zobowiązuje się udostępnić klientowi określoną kwotę, na sprecyzowany cel. Kredytobiorca natomiast w tym samym czasie decyduje się na zagwarantowanie spłaty długu w określonym umową terminie. W przypadku kredytów bankowych kredytobiorca zobowiązany jest nie tylko do oddania pożyczonej sumy pieniędzy, ale także odsetek oraz prowizji, które stanowią bezpośredni zysk instytucji finansowej. W przypadku kredytu hipotecznego bank zabezpiecza pożyczone środki dodając do umowy wzmiankę o tym, iż jeśli klient nie będzie w stanie spłacić zobowiązania terminowo, pożyczkodawca ma prawo zająć nieruchomość, jaką zakupiono bądź wybudowano dzięki pożyczonej kwocie.

Rata kredytu hipotecznego w 2022

Kredyt hipoteczny uważany jest za jeden z najdroższych produktów finansowych, jednak ze względu na rosnący popyt na mieszkania i domy w Polsce, jest to wciąż najbardziej pożądany kredyt w naszym kraju. Wiele osób stwierdza bowiem, że opłaca się bardziej inwestować w swoje własne lokum, nawet jeśli w grę wchodzą spore odsetki, aniżeli płacić za wynajem mieszkania. A ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 r.? Odpowiedź brzmi – to zależy. Ceny kredytu będą bowiem różniły się między sobą przez wzgląd na:

 • Wysokość wkładu własnego,

 • Długość terminu spłaty kredytu,

 • Ilości kredytobiorców uwzględnionych w umowie,

 • Wysokości zarobków kredytobiorców,

 • Wysokości samego kredytu.

Czy możemy zatem obliczyć koszt średniej raty, dla standardowych i najczęściej wybieranych parametrów hipoteki?

Jaka rata kredytu? – Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w Polsce?

Na podstawie powyżej przedstawionych informacji należy stwierdzić, iż wybieranym najczęściej okresem spłaty kredytu hipotecznego przez Polaków jest przedział między 20 a 25 lat. Ceny nieruchomości różnią się jednak znacznie w zależności od lokalizacji, w jakiej pragniemy nabyć nasz nowy dom lub mieszkanie, dlatego tu wysokość pożyczki jest kwestią bardzo indywidualną. Bazując na danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) można stwierdzić, że najniższe ceny mieszkań w miastach wojewódzkich w Polsce obowiązują w:

 • Opolu (6 347 zł/m2),

 • Kielcach (6 874 zł/m2),

 • Olsztynie (7 831 zł/m2),

 • Bydgoszczy (7 924 zł/m2),

 • Białymstoku (8 136 zł/m2).

Zdecydowanie drożej jest jednak w Małopolsce, Polsce Centralnej i nad morzem. Najwyższe ceny nieruchomości spotkamy w:

 • Warszawie (13 074 zł/m2),

 • Krakowie (11 212 zł/m2),

 • Gdańsku (11 132 zł/m2),

 • Wrocławiu (10 614 zł/m2).

Jak zatem łatwo się domyślić, osoby szukające ofert mieszkań czy domów w wymienionych powyżej miastach, będą musiały liczyć się z koniecznością zaciągnięcia ponad dwukrotnie wyższego kredytu niż w miejscach, gdzie cena za m2 oscyluje w granicach 6-8 tys. zł. Polacy planujący inwestycje w drogich miastach muszą też przygotować się do wpłaty wyższego wkładu własnego.

Kupno domu w 2022

Wracając jednak do sedna, załóżmy, że na budowę domu lub zakup mieszkania decydujemy się w mieście z niższą półką cenową i staramy się o kredyt hipoteczny rzędu 200-250 tys. zł. Ile musimy zarabiać, aby hipotekę o takiej wysokości otrzymać? Szacuje się, iż kredytobiorcy decydujący się na taki kredyt muszą zarabiać około 3000-3500 tys. zł na rękę, przy założeniu, iż zobowiązanie zaciągane jest np. przez małżonków.

Jak sytuacja wygląda natomiast, przy kredycie o 50% wyższym, który popularny jest wśród mieszkańców Warszawy, Gdańska czy Krakowa? Aby uzyskać hipotekę w wysokości 400 tys. zł, musisz zarabiać ok. 4 500 zł netto. Warto także zauważyć, że podczas szacowania ryzyka, bank weźmie pod uwagę też stabilność Twojego zatrudnienia (np. to czy posiadasz umowę o pracę/własną działalność), jaki jest stan Twoich oszczędności oraz na jaką wysokość wkładu własnego Cię stać.

Jeśli mówimy już o wkładzie własnym, jak dużo pieniędzy musimy zgromadzić przed zaaplikowaniem o kredyt hipoteczny w 2022 r., aby zmaksymalizować swoje szanse? Jak wynika z informacji na stronie różnych firm pożyczkowych, obecnie wysokość wkładu własnego musi liczyć minimalnie 10% wartości nieruchomości. Zdecydowanie bardziej popularne są jednak zapisy w umowach kredytowych mówiące o wartości 20%. Wysokość wkładu własnego jest zatem indywidualnie negocjowana z bankiem przez klientów, jednak w bieżącym roku, zależnie od planowanego miejsca inwestycji, musimy przyszykować się na wydatek w przedziale od 20 do 80 tys. zł.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w 2022 r. i kto najszybciej go otrzyma?

Podsumowując, jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce, musisz upewnić się, że Twoje zarobki pokryją wydatki związane z regulowaniem rat. Wedle szacunków instytucji finansowych, zarobki na poziomie 3500-5000 zł. powinny być wystarczające, aby zaciągnąć hipotekę. Dużą rolę odgrywa jednak miejsce, w jakim chcemy się budować lub zakupić mieszkanie. A jakie grupy społeczne mają największą szansę na uzyskanie obecnie hipoteki?

Kredyt hipoteczny 2022

Cóż, jak to zwykle bywa w zakresie finansów, najbardziej wiarygodni są dla banków ludzie z historią kredytową oraz wiekowo klasyfikujący się do późniejszej fazy wieku produkcyjnego (40-55 lat). Jednak jak pokazuje doświadczenie, osoby z takimi warunkami zwykle posiadają już swoje domy lub mieszkania, a najbardziej o kredyt hipoteczny starają się młode małżeństwa planujące powiększenie rodziny czy single. Jakie mają oni szanse na uzyskanie hipoteki?

Bank jako instytucja pożyczająca środki finansowe, zainteresowany jest zapewnieniem sobie jak najbardziej rzetelnej gwarancji spłaty. Z tego względu, gdy na kredyt decydują się 2 osoby, np. małżeństwo, banki są bardziej skore do przyznawania im świadczeń. Zdecydowanie trudniej jest o akceptację aplikacji kredytowej w przypadku singli, jednak i oni mają pewne asy w rękawie. Choć co dwóch dłużników to nie jeden, osoby mieszkające samotnie mają o wiele niższe koszty utrzymania, dlatego niektóre banki nawet przychylniej spoglądają na osoby o takim statusie cywilnym, aniżeli na małżeństwa posiadające dzieci. 

Inne wpisy
Pożyczka długoterminowa online – jak o nią wniosko...
pozyczka-dlugoterminowa-online
Pożyczka na 36 miesięcy i dłużej – gdzie można otr...
pozyczka-na-36-miesiecy
Sprawdzone chwilówki online w Lendon.pl
chwilowki online dla ciebie
Tanie pożyczki pozabankowe – jak znaleźć najkorzys...
tanie-pozyczki-pozabankowe (4)
Pożyczka na 60 dni online – gdzie i kto może złoży...
pozyczka-na-60-dni-online
Powered by Contentful
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Zobacz Politykę Prywatności