Comparer

Kredyt gotówkowy bez prowizji – kiedy i gdzie można z niego skorzystać?

kredyt gotówkowy bez prowizji
3/9/2023

Sprawdź, jak otrzymać najkorzystniejszą ofertę pod względem kosztów

Otrzymanie dużego zastrzyku gotówki w krótkim okresie to kusząca wizja. Niestety, taka forma pomocy finansowej prawie zawsze obarczona będzie koniecznością spłaty odsetek lub/i prowizji. W ten sposób banki zarabiają i uzyskują środki na udzielanie kolejnych świadczeń. Czy istnieją miejsca, gdzie kredyt gotówkowy bez prowizji jest możliwy?

Na czym polega kredyt gotówkowy bez prowizji?

Choć kredyty gotówkowe bez prowizji nie są często spotykanym rozwiązaniem, istnieją instytucje, które proponują ten produkt w swojej ofercie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na czym polega świadczenie tego typu, a także jak obliczyć jego koszt. Zaprezentujemy także ranking kredytów gotówkowych bez prowizji.

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, na czym w ogóle polega kredyt gotówkowy bez prowizji, ponieważ wiele osób myli go z tzw. kredytem „za zero”. Otóż, gdy zawieramy umowę kredytową z bankiem, zobowiązujemy się do uiszczania precyzyjnie wyliczonych, miesięcznych rat, na które składa się spłata podstawy kredytowej, ale często także odsetki czy opłaty dodatkowe (np. za obsługę świadczenia). Jednak żaden z tych elementów nie powinien być utożsamiany z prowizją.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w Polsce prowizję bankową rozumiemy jako:

„wynagrodzenie banku pobierane w zamian za analizę złożonego wniosku i uruchomienie kredytu. Najczęściej wyrażana jest jako procent od sumy potencjalnego zobowiązania, choć niektóre banki określają także minimalną kwotę prowizji.”. 

Opłatę bank może pobrać już na starcie, czyli zaraz po podpisaniu zobowiązania przez klienta lub w cyklach, gdy chodzi o produkty odnawialne np. kartę debetową. Dzięki przytoczonej definicji jasne staje się, że kredyt gotówkowy bez prowizji to nie to samo co np. nieoprocentowana pożyczka.

Kredyty gotówkowe bez prowizji – jak obliczyć koszt?

Obliczanie kosztów świadczenia to najciekawszy temat dla osób, które interesuje kredyt gotówkowy bez prowizji i nie tylko. Trudno się dziwić – w końcu to właśnie ten element wpływa na życie osób zadłużonych w kolejnych latach. Jak skutecznie obliczyć koszt kredytu nieobarczonego prowizją?

Obliczenia powinniśmy rozpocząć klasycznie i rozeznać się, jaki koszt podstawowy kredytu będziemy spłacać co miesiąc, a kolejno dodać do niego wysokość odsetek oraz opłat dodatkowych.  Gdy wiemy już, ile pieniędzy jesteśmy zmuszeni zwrócić bankowi po upływie określonego w umowie terminu, sprawdźmy zapis dotyczący prowizji.

Zwykle wysokość prowizji to od kilku do kilkunastu procent całej kwoty podstawowej kredytu (tj. liczonej bez odsetek). Niektóre instytucje obliczają tę opłatę od kwoty netto, a inne od kwoty brutto, dlatego przed dokonaniem kalkulacji, zapytaj o tę kwestę konsultanta. Banki często zastrzegają też, że przy mniejszych zobowiązaniach, opłata prowizyjna nie może być niższa niż pewien próg, np. 500 lub 1 000 zł. Osoby decydujące się na kredyty gotówkowe bez prowizji są zatem zwolnione z pewnej opłaty początkowej uiszczanej na poczet pożyczkodawcy.

Ile możesz zaoszczędzić, czyli wysokość prowizji

Wiesz już, na czym polega prowizja oraz jak szybko i sprawnie ją obliczyć na podstawie umowy. Ile realnie możesz zaoszczędzić, korzystając z oferty bez tego kosztu? Sprawdzamy, czy kredyty gotówkowe bez prowizji to te najtańsze.

Jak wspomniano wcześniej, kredyty gotówkowe obowiązuje zwykle prowizja w wysokości od kilku do kilkunastu procent. Największe polskie marki prezentują spore różnice na tym polu. Przykładowo Santander oferuje prowizję na poziomie 9%, natomiast Bank Millenium do 14%. Można więc określić, że obecnie prowizja to średnio ok. 10% wartości kredytu konsumpcyjnego.

Jeśli zdecydujesz się np. na świadczenie sięgające 10 000 zł, a Twoja umowa zawiera zapis o konieczności wpłacenia prowizji, oddasz bankowi ok. 1 000 zł. To spora kwota, szczególnie dla kogoś, kto znajduje się w słabszej sytuacji materialnej. To m.in. takie koszty dodatkowe przesuwają uwagę klientów na atrakcyjne kredyty gotówkowe bez prowizji.

Kredyty gotówkowe bez prowizji – warunki uzyskania

Nikt dobrowolnie nie rezygnuje z zarobku na rzecz osób trzecich. Trudno byłoby więc oczekiwać tego od banków, gdy ich głównym źródłem dochodu są odsetki i opłaty za obsługę kredytu. Sugeruje to, że kredyt gotówkowy bez prowizji oferowany jest w pewnych firmach nie bez przyczyny. Taka opcja ma bowiem zachęcić klientów do skorzystania z usług banku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie na preferencyjnych warunkach?

Powyżej zaznaczono, że kredyt gotówkowy bez prowizji pełni rolę narzędzia marketingowego. Jest ono zwykle skierowane do osób, które dotychczas nie korzystały z usług danej marki. Zatem w wielu przypadkach pierwszym i najważniejszym warunkiem skorzystania z promocji będzie brak wcześniejszych zobowiązań w danej instytucji.

Czasem zdarza się, że kredyt gotówkowy bez prowizji proponowany jest także stałym klientom, lecz warunki uzyskania wsparcia są wówczas dokładnie opisane w regulaminie promocji. Dlatego przed zawnioskowaniem o świadczenie bez dodatkowej opłaty, każdy zainteresowany musi zapoznać się z tym dokumentem (zwykle dostępny na stronie banku w formacie pdf) i ocenić, czy zrealizował wszystkie wymagania.

Ranking kredytów gotówkowych bez prowizji

W dobie kryzysu ekonomicznego kredyt gotówkowy bez prowizji to jeden z najbardziej pożądanych produktów finansowych. Każdy z nas chciałby bowiem zaoszczędzić kilkaset lub kilka tysięcy złotych na cele konsumpcyjne. Prezentujemy TOP 3 marki, w których możliwe jest skorzystanie z tej opcji. Zestawienie zostało stworzone przez doświadczonych specjalistów Comparer.pl, dzięki czemu nie musisz martwić się samodzielną analizą porównawczą ofert.

1. PKO Bank Polski

pko bank polski logo

Pierwsze miejsce zajmuje PKO Bank Polski i kredyt gotówkowy bez prowizji z mini ratką. Możemy tu uzyskać wsparcie do 255 550 zł z okresem spłaty do 2 lat. W razie dodatkowych pytań marka zaleca kontakt z dostępną całodobowo infolinią.

2. Alior Bank

alior bank konto jakże osobiste

Świetnie prezentuje się także oferta Alior Banku, który umożliwia tzw. kredyt „na klik” do 200 000 zł rozłożony na maksymalnie 120 rat. Co ciekawe, marka chętnie ubezpiecza świadczenia powyżej 70 000 zł. To zachęcająca możliwość, szczególnie w czasie, gdy stopy procentowe są niestabilne. Sprawdź opinie o kredycie gotówkowym Alior Bank

3. BNP Paribas

logo bnp paribas

Przykładem banku, który promuje nowoczesne rozwiązania ciekawymi promocjami, jest BNP Paribas. To w nim uzyskamy wsparcie finansowe do 200 000 zł bez prowizji, gdy do złożenia wniosku użyjemy urządzenia mobilnego. W tej marce każdy klient może liczyć również na stałe oprocentowanie.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji?

Szukanie dobrej oferty kredytowej to nie lada wyzwanie. Szczególnego wysiłku wymaga natomiast ustalenie, która marka proponuje najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji. Wyjaśniamy, w jaki sposób to zrobić.

Wiesz już, że kredyt bez prowizji proponuje kilkanaście banków na polskim rynku. Jednak nie oznacza to, że ich oferty są równie dobre. Po przeanalizowaniu i porównaniu opcji świadczeń z oraz bez prowizji, może okazać się, że część wariantów zawierających prowizję jest bardziej opłacalnych dla klientów, np. dzięki niewielkim odsetkom.

Zatem, jeśli interesuje Cię najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji, musisz spojrzeć na ofertę szerzej i paradoksalnie nie skupiać się na promocyjnym parametrze. Nie daj się złapać na marketingową obietnicę i dopytaj o inne koszty dodatkowe związane z kredytem, a przede wszystkim ustal, jakie jest oprocentowanie i RRSO świadczenia. Jeśli bowiem bank anuluje Ci prowizję w wysokości 1 000 zł, ale zaproponuje oprocentowanie o kilka procent wyższe niż inne banki, układ nie będzie dla Ciebie korzystny.

Sprawdź również inne artykuły na temat kosztów kredytu gotówkowego:

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy bez prowizji?

Jeśli zainteresował Cię nasz ranking kredytów gotówkowych bez prowizji, z pewnością chcesz przetestować wskazane opcje osobiście, składając aplikację w zaprezentowanych bankach. Jak zrobić to skutecznie i zwiększyć szanse na pozytywną odpowiedź? Przedstawiamy kilka najważniejszych kroków.

  • Po pierwsze musisz wejść na stronę wybranego wcześniej kredytodawcy i wskazać, jaka kwota i czas spłaty kredytu Cię interesują. Jeśli korzystasz ze specjalnej promocji, na platformę wejdź przez specjalny link, który przeniesie Cię bezpośrednio do interesującej Cię zakładki. Korzystając z linków, które zawiera nasz ranking kredytów gotówkowych bez prowizji, również od razu zostaniesz przeniesiony/a na odpowiednią podstronę systemu. Gdy ustalisz preferowane parametry, zostaniesz poproszony/a o przejście do formularza aplikacyjnego.

  • Treść wniosku zwykle zawiera rubryki, gdzie należy wpisać dane osobowe oraz dane adresowe. Poza tym bank może wymagać od klientów wgrania dokumentów tj. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu lub zarobkach.

  • Ostatnim elementem jest potwierdzenie tożsamości osoby wnioskującej. Można zrobić to z pomocą kodu SMS lub przelewając symboliczną kwotę ze swojego konta bankowego, na konto instytucji finansowej, od której chcemy pożyczyć środki.

  • Przed złożeniem i weryfikacją wniosku upewnijmy się także, czy spełniamy wszelkie warunki formalne korzystania z promocji, tj. np. wiek, obywatelstwo, brak wcześniejszych zobowiązań w danym banku.

Procedurę składania wniosku kończy oczekiwanie na kontakt z banku. Konsultant zwykle kontaktuje się z zainteresowanymi do kilkunastu godzin od przesłania formularza. Jeśli decyzja będzie pozytywna, klient może liczyć na przelew do 48 godzin.

Podsumowanie: porównanie ofert z Comparer.pl

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł, a zwłaszcza ranking kredytów gotówkowych bez prowizji, pomógł Ci w podjęciu decyzji, czy ten rodzaj produktu jest dla Ciebie. Dowiedziałeś/aś się m.in. co to kredyt bez prowizji, a także jak o niego aplikować. Podsumowujemy najważniejsze informacje.

Pamiętaj, że kredyt bez prowizji nie jest normą, a najczęściej zabiegiem marketingowym, który ma zachęcić nowych klientów do korzystania z usług konkretnego banku. Czasem tego typu promocje dedykuje się stałym konsumentom, jednak wówczas muszą oni spełniać precyzyjne kryteria. Ponadto kredytu bez prowizji nie można mylić z kredytem nieoprocentowanym. Przy obliczaniu kosztu pożyczki zwolnionej z tej opłaty ustal również, czy jej wysokość liczona jest od kwoty netto czy brutto.

Decydując się na kredyt bez prowizji korzystaj tylko ze sprawdzonych i opłacalnych ofert. Skorzystaj z rankingów przygotowywanych przez specjalistów i samodzielnie analizuj prezentowane parametry, odnosząc je do swoich indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Zapraszamy również do przejrzenia zestawień: ranking chwilówek online oraz ranking pożyczek na raty. Powodzenia!

Inne wpisy
Najszybsza pożyczka online - kiedy liczy się czas ...
najszybsza pożyczka online
Dlaczego warto wybrać pożyczki na dowód na raty?
pożyczki na dowód na raty
Chwilówka na już przez internet - czy i kiedy to m...
chwilówka na już przez internet
Pożyczki prywatne online – czy to bezpieczne?
pożyczki prywatne online
Pożyczka internetowa na raty – wygodne rozwiązanie...
pożyczka internetowa na raty
Powered by Contentful
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Zobacz Politykę Prywatności