Comparer

Warunki kredytu gotówkowego i obliczanie zdolności kredytowej

warunki kredytu gotówkowego
3/8/2023

Sprawdź, co będzie Ci potrzebne podczas wnioskowania o kredyt

Rosnąca inflacja pociąga za sobą coraz większe wydatki i konsekwencje finansowe. Z tego powodu Polacy decydują się na skorzystanie z dodatkowego wsparcia, jakim jest kredyt gotówkowy w banku. Co bank sprawdza przy kredycie gotówkowym? Jakie warunki kredytu gotówkowego trzeba spełnić, by otrzymać pożyczkę w instytucji pozabankowej? Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Warunki kredytu gotówkowego

Warunki kredytu gotówkowego w związku z inflacją ulegają częstym zmianom, dlatego należy je sprawdzać na bieżąco. To szczególnie ważne, jeżeli myślisz, by w najbliższym czasie starać się o pożyczkę. Co bank sprawdza przy kredycie gotówkowym?

Warunki przyznania kredytu gotówkowego składają się z kilku czynników. Podstawową jest posiadanie zdolności kredytowej. Ma na nią wpływ wiele czynników między innymi: wysokość comiesięcznych dochodów, forma zatrudnienia, dotychczasowa historia kredytowa oraz wiek przyszłego kredytobiorcy.

Sprawdź więcej informacji o produktach bankowych skierowanych do różnych grup konsumentów:

Co bank sprawdza przy kredycie gotówkowym?

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, musisz dowiedzieć się, co sprawdza bank przy kredycie gotówkowym. W pierwszej kolejności rozpoczyna analizę Twojej wiarygodności finansowej. Kredyt jest przyznawany jedynie osobom, które nie mają nadmiernego zadłużenia i kłopotów z regularną spłatą zobowiązań.

Przed wypełnieniem wniosku kredytowego sprawdź informacje, które widnieją na Twój temat w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). To właśnie do nich wybrany bank wyśle zapytanie zaraz po otrzymaniu od Ciebie stosownej prośby o pożyczkę.

Nawet jeżeli Twoje zarobki są wysokie, ale na koncie masz zaległości kredytowe, których nie udało Ci się spłacić w wyznaczonym terminie, nie zostaniesz zaliczony do wiarygodnych kredytobiorców.

Miesięczny dochód a obliczanie zdolności kredytowej

Kolejnym warunkiem kredytu gotówkowego dla banku jest wysokość średnich miesięcznych dochodów netto po odjęciu sumy wszelkich zobowiązań. Za zobowiązania uznaje się raty innych kredytów, limity na kartach kredytowych, ilość osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym i inne stały koszty np. alimenty.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: ile trzeba zarabiać, by spełnić warunki kredytu gotówkowego. Dużo zależy od tego, jakie są Twoje stałe miesięczne wydatki. Osoba, która zarabia 4 tysiące złotych, a opłaca jedynie rachunki, ma większą szansę na otrzymanie kredytu niż ktoś, kto zarabia 8 tysięcy złotych, ale opłaca alimenty, kilka kredytów oraz raty np. za samochód i sprzęty elektroniczne.

Nie tylko opóźnienia w spłacie kredytów i negatywne wpisy, ale także brak jakichkolwiek informacji może utrudnić ocenę wiarygodności przyszłego kredytobiorcy. Bank nie mając żadnych wpisów, nie będzie miał możliwości przedstawienia korzystnych warunków kredytu gotówkowego. Sprawdź, jak udokumentować swoje dochody w artykule: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Budowanie historii kredytowej

Warto zacząć wcześniej budowanie historii kredytowej. Rozwiązaniem może być między innymi zakup sprzętu na raty. Dzięki takiemu rozwiązaniu udowodnisz, że jesteś osobą, która w terminie spłaca zobowiązania finansowe. Warto pamiętać, że każda osoba korzystająca kiedykolwiek z rozwiązań ratalnych, ma przyznaną liczbę punktów w Biurze Informacji Kredytowej tzw. scoring BIK.

Dla banku kluczowe znaczenie ma także forma zatrudnienia. Oczywiście, w przypadku umowy zlecenie zyskujesz szanse na otrzymanie kredytu, ale zdecydowanie łatwiej go otrzymać przy umowie o pracę. Do najlepszych warunków przyznania kredytu gotówkowego bank zalicza umowę o prace na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia ona stabilizację. Jednak o kredyt gotówkowy można także wnioskować przy umowie o dzieło lub własnej działalności gospodarczej.

Ostatnim z podstawowych warunków uzyskania kredytu gotówkowego jest wiek kredytobiorcy. Pamiętaj, że kredyty gotówkowe należą do produktów przeznaczonych dla osób pełnoletnich. Niektóre banki i instytucje finansowe ustalają także górną granicę wieku kredytobiorcy, która wynosi 75-80 lat.

Obliczanie zdolności kredytowej — kredyt gotówkowy

Przy analizie wniosku o pożyczkę bank korzysta z procedury, którą określamy jako obliczanie zdolności kredytowej. Kredyt gotówkowy to produkt, którego uzyskanie wymaga dokładnej analizy ilościowej i jakościowej potencjalnego kredytobiorcy.

Analiza ilościowa skupia się na środkach finansowych, jakimi dysponuje przyszły kredytobiorca. Istotną kwestią jest wysokość zarobków, miesięczne wydatki oraz stabilne zatrudnienie. Taka analiza służy sprawdzeniu, czy obecne wydatki w skali miesiąca pozwolą Ci spłacić nowe zobowiązanie finansowe. Niektóre banki patrzą najprzychylniej na umowy cywilnoprawne, szczególnie na czas nieokreślony.

Bank zwraca uwagę także na szczegółowe informacje o obecnym zadłużeniu. Potencjalny kredytodawca bada aktualnie spłacane raty kredytów, dostępne limity kart kredytowych, raty za sprzęty elektroniczne lub samochód. Im mniejsze jest zadłużenie, a dodatkowo spłacane regularnie, tym wzrasta szansa na otrzymanie kredytu gotówkowego.

Analiza jakościowa sprawdza dane przyszłego kredytobiorcy, takie jak:

 • wiek,

 • stan cywilny

 • status mieszkaniowy,

 • ilość osób na Twoim utrzymaniu,

 • wykształcenie,

 • staż pracy i wykonywany zawód,

 • pozytywna historia kredytowa w BIK.

Pozytywna odpowiedź od BIK-u wpływa na decyzję banku o przyznaniu pożyczki, ale nie bierze pod uwagę oferty, jaką przygotuje dla Ciebie placówka. Bank, pobierając raport w BIK, sprawdza przede wszystkim Twoją wiarygodność: sumienne spłacanie wcześniejszych zobowiązań finansowym oraz czy figurujesz w bazie dłużników.

Obliczanie zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym

A jak w przypadku hipoteki wygląda obliczanie zdolności kredytowej? Kredyt hipoteczny ze względu na znaczną wysokość kwoty jest trudniejszy do uzyskania. Bank w celu zabezpieczenia wykonuje dokładniejszą analizę jakościową i ilościową klienta niż w przypadku pożyczek na mniejsze kwoty. Podstawowe warunki to zdolność kredytowa oraz wkład własny, który wynosi 20% wartości nieruchomości.

Znaczenie ma także wiek kredytobiorcy, wysokość comiesięcznych dochodów oraz rodzaj zatrudnia. W tym przypadku także największą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku otrzymują osoby, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony. Jak podaje BIK, w ostatnich miesiącach ilość udzielanych kredytów na zakup mieszkania znajduje się na poziomie 2- 2,2 mld zł miesięcznie.

Zdolność kredytowa a warunki przyznania kredytu gotówkowego

Do kluczowych warunków uzyskania kredytu gotówkowego jest zdolność kredytowa, która determinuje warunki spłaty pożyczki razem z odsetkami przez potencjalnego kredytobiorcę. Obliczenie zdolności kredytowej to także standardowa procedura w przypadku starania się o jakąkolwiek ofertę kredytu gotówkowego.

Podsumowując: zdolność kredytowa wpływa na to, czy masz możliwość uzyskania finansowania z banku lub instytucji pozabankowej. To, jaka oferta zostanie dla Ciebie przygotowana, zależy od wielu czynników, o których piszemy w poprzednich akapitach.

Badaniem zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców zajmują się analitycy kredytowi, którzy szczegółowo badają każdy wniosek pod kątem wymagań między innymi wymagań departamentu ryzyka banku. Jeżeli przyszły kredytobiorca nie spełnia wymaganych warunków przez inne niespłacone zobowiązania kredytowe, staje się dla banku mało wiarygodnym, a jego wniosek zostaje odrzucony.

Zdolność kredytową można także wyliczyć na własne potrzeby. Aby zweryfikować warunki kredytu gotówkowego, należy rozpocząć od przejrzenia swojej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Zdarza się, że widnieje tam niespłacona rata na przykład za użytkowanie karty kredytowej, o której zdarza się zapomnieć. Dzięki skorzystaniu z wyszukiwarki BIK unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i będziesz miał swoje zobowiązania finansowe pod kontrolą.

Warto skorzystać także z Analizatora Kredytowego BIK, dzięki któremu dowiesz się, jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania przez Ciebie kredytu. Co więcej, jeżeli wybrana przez Ciebie oferta kredytowa okaże się zbyt obciążająca, to właśnie Analizator Kredytowy wskaże, w jaki sposób możesz poprawić swoją zdolność kredytową.

Jak złożyć wniosek o kredyt online?

Warunki kredytu gotówkowego online są takie same jak te podczas tradycyjnego wnioskowania. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wniosków składanych przez internet pojawia się ograniczenie związane z dostępem do maksymalnych kwot kredytu. Aby zaciągnąć kredyt online, będą potrzebne dane z dowodu osobistego, którymi uzupełnisz formularz.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o tym, co powinno znaleźć się we wniosku:

 • imię i nazwisko,

 • PESEL,

 • numer i seria dowodu osobistego, a także data ważności oraz wydania dokumentu,

 • adres, numer telefonu, e-mail,

 • informacje o sposobie pozyskiwania dochodów: wysokość zarobków, rodzaj umowy, dane pracodawcy.

Jeżeli jesteś klientem banku, w którym ubiegasz się o kredyt – procedury będą uproszczone. Nie wiesz, jaka oferta będzie najlepsza? Sprawdź artykuł: Jaki bank wybrać najlepiej

Gdzie znaleźć warunki uzyskania kredytu gotówkowego?

Warunki kredytu gotówkowego uzyskasz, kontaktując się bankiem i udzielając informacji niezbędnych do przygotowania najkorzystniejszej oferty:

 • rodzaj umowy o pracę,

 • wszystkie miesięczne dochody i źródło ich pochodzenia,

 • wykształcenie

 • ilość osób w gospodarstwie domowym,

 • status mieszkaniowy.

Podsumowanie: porównanie ofert w Comparer.pl

Osoby, których interesują korzystne warunki kredytu gotówkowego, koniecznie powinny skorzystać z rankingu przygotowanego przez porównywarkę kredytów Comparer.pl. Jeżeli chcesz być na bieżąco z publikowanymi przez nas informacjami, warto śledzić ranking kredytów gotówkowych

Inne wpisy
Najszybsza pożyczka online - kiedy liczy się czas ...
najszybsza pożyczka online
Dlaczego warto wybrać pożyczki na dowód na raty?
pożyczki na dowód na raty
Chwilówka na już przez internet - czy i kiedy to m...
chwilówka na już przez internet
Pożyczki prywatne online – czy to bezpieczne?
pożyczki prywatne online
Pożyczka internetowa na raty – wygodne rozwiązanie...
pożyczka internetowa na raty
Powered by Contentful
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Zobacz Politykę Prywatności