Ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy - marzec 2022
Jakie ułatwienia wprowadziły polskie banki dla obywateli Ukrainy?
Wojna na Ukrainie toczy się już od miesiąca. Podczas tego czasu do Polski wyemigrowało ponad 2,3 mln obywateli tego państwa. Sytuacja polityczna przyczyniła się nie tylko do kryzysu humanitarnego, ale także gospodarczego i finansowego, ponieważ wiele osób, które uciekły z Ukrainy zaopatrzone były wyłącznie w hrywny, a co za tym idzie, nie mają dziś możliwości odzyskania swojego majątku, ponieważ kurs tej waluty drastycznie spadł. Osoby napływające z Ukrainy bez oszczędności w kursach zagranicznych, zdane są na pomoc zwykłych Polaków oraz państwa polskiego, które dopiero wdraża niezbędne procedury i ułatwienia do prawodawstwa krajowego. Niektóre z nowych zapisów, będą mogły być zrealizowane tylko za pomocą innych instytucji tj. np. Jednostki Samorządów Terytorialnych czy instytucje finansowe. W niniejszym artykule zastanowimy się nad tym, jakie ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy obowiązują obecnie i czy można spodziewać się dodatkowych procedur w najbliższym czasie.
Ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy – obecnie
Banki, podobnie jak inne organizacje, szybko zaczęły działać w zakresie pomocy uchodźcom. Początkowo wsparcie polegało np. na tworzeniu rzetelnych zbiórek pieniędzy, ale z czasem okazało się, że instytucje finansowe będą musiały także swoją codzienną pracę dostosować do kryzysowej sytuacji. Tak oto szereg banków wprowadził w pierwszych dniach wojny ułatwienia w postaci ekspresowego tworzenia kont przez obywateli Ukrainy, z wyłączeniem większości formalności. Dodatkowo większość banków postarała się szybko przetłumaczyć swoje platformy na język ukraiński, aby nowi klienci mieli przystępniejszy dostęp do informacji i nie bali się rejestrować w polskich bankach (zobacz także artykuł: Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – pokazujemy, gdzie szukać ofert).
Instytucje tj.: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, ING Bank Śląski, Millenium, Alior Bank czy BNP Paribas już w pierwszym tygodniu rosyjskiej inwazji wprowadziły do swojej oferty nie tylko ww. ułatwienia, ale także zdecydowały się zrezygnować z opłat za otwarcie konta czy późniejsze prowadzenie rachunku. Część instytucji zezwoliła też na bezpłatne przelewy na Ukrainę lub wypłaty bez prowizji. Obecne ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy są zwykle tymczasowe (przeważnie mowa jest o 12 miesiącach), ale mimo wszystko, jest to nieoceniona pomoc w pierwszych dniach uchodźctwa, która umożliwi dużej części uciekinierów na podjęcie pracy w Polsce lub posłanie dzieci do szkół.
Jakie ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy na przyszłość?
Oczywiście sytuacja jest dynamiczna, dlatego nie można wykluczyć, że w najbliższych tygodniach banki zdecydują się na kolejne porcje ułatwień, skierowane w stronę Ukraińców. Jest także możliwe, że rząd zdecyduje się na szeroką współpracę z bankami komercyjnymi za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego. Już 25go marca, w wyniku współpracy narodowych banków Polski i Ukrainy doszło bowiem do porozumienia w związku, z którym PKO Bank Polski nabył uprawnienia do skupowania hrywny po korzystnym kursie. Jest to konkretne wsparcie ze strony rządu polskiego skierowanego w stronę Ukraińców, którzy utracili większość swoich oszczędności w wyniku krachu na giełdzie. Ten ruch z pewnością pomoże stanąć na nogi części uchodźców, którzy chcieliby przede wszystkim wynająć skromne lokum na początek pobytu za granicą.
Sprawdź również artykuły, które pomogą Ci zrozumieć formalności w bankach:
Podsumowanie – ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy
Jak zatem widać, ułatwienia banków dla obywateli Ukrainy stają się coraz bardziej powszechne i nikogo nie dziwi już dziś witryna przetłumaczona na język ukraiński lub specjalna infolinia z ukraińskojęzycznym konsultantem po drugiej stronie łącza. Wsparcie dla doświadczonych wojną nie kończy się zatem na wsparciu ze strony zwykłych ludzi, lecz wchodzi także na poziom instytucjonalny, dając tym samym nadzieję, na ustabilizowanie sytuacji uchodźców w Polsce.
Więcej aktualnych informacji ze świata finansów znajdziesz na blogu – porównywarka kredytów Comparer.pl.