Comparer

Wspólne konto bankowe - najlepsze oferty i praktyczne wskazówki

wspólne konto bankowe
1/8/2023

Zastanawiasz się, czy warto zakładać wspólny rachunek bankowy? Sprawdź nasze wskazówki

Masz wspólników w biznesie lub prowadzisz gospodarstwo domowe z drugą osobą? Wspólne konto bankowe może być dla Ciebie! Poznaj rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie finansami wielu osobom. Przeanalizuj także ranking top 5 ofert z tej kategorii. Która z nich jest idealna dla Ciebie?

Wspólne konto bankowe - TOP 5 ofert

Wiele osób uważa, że wspólne konto bankowe to produkt skierowany wyłącznie do małżeństw. Nic bardziej mylnego. Polskie prawo pozwala na posiadanie dzielonego rachunku osobistego nie tylko spokrewnionym lub spowinowaconym. Co więcej, wspólne konto w banku mogą mieć więcej niż 2 osoby równocześnie. Sprawdź również szczegółowe porównanie kont bankowych

1. Citi Handlowy

citi handlowy konto osobiste

Bank prowadzi autorską linię produktów „CitiKonto”. Według regulaminu właścicielami rachunku mogą stać się równocześnie aż 4 osoby. To oznacza, że zawarcie umowy z Citi Handlowym jest świetnym pomysłem, gdy chcemy posiadać wspólne konto w banku np. ze wspólnikami lub wszystkimi członkami naszej rodziny. Sprawdź opinie o koncie osobistym w City Handlowy

2. mBank

Jakie konto oszczędnościowe wybrać - oceniamy mBank!

Także mBank jest otwarty na podwójny dostęp do kont osobistych. Instytucja wychodzi naprzeciw wszystkim zainteresowanym, natomiast szczególnie korzystną ofertą mogą cieszyć się pary. Decydując się na wspólne konto bankowe z partnerem lub współmałżonkiem, nie musimy uiszczać żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Sprawdź opinie: konto osobiste w mBanku

3. Alior Bank

Zobacz, czy konto osobiste w Alior Bank to najlepsza opcja!

Kolejną instytucją, która oferuje wspólne konto bankowe, jest Alior Bank. Firma przewiduje możliwość dodania współwłaściciela do rachunku w dowolnym momencie trwania umowy. Dlatego, jeśli jeszcze nie wiesz, czy wspólne konto w banku będzie Ci potrzebne, ale chcesz zostawić sobie taką opcję na przyszłość, współpraca z Alior Bankiem będzie dla Ciebie dobra! Sprawdź opinie o koncie osobistym w Alior Bank

4. Bank Pekao

Bank Pekao

Na czwartym miejscu ulokowaliśmy Bank Pekao, gdzie w ramach linii „Konto Przekorzystne” łatwo można założyć wspólne konto bankowe. Oferta obejmuje darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku, a także wypłaty za free we wszystkich bankomatach własnych. Instytucja proponuje także korzystne rozwiązania dla rodziców, którzy chcą w przyszłości otworzyć konto dla juniora. Sprawdź opinie - Konto Przekorzystne w Banku Pekao

5. Nest Bank

nest bank logo

Ranking zamyka firma Nest Bank, gdzie wspólne konto bankowe mogą założyć pary lub wspólnicy. Instytucja gwarantuje brak opłat za prowadzenie konta, a także przyznaje dwie karty debetowe, dla każdego z właścicieli rachunku po jednej. Rachunek możemy otworzyć online lub korzystając z pomocy kuriera.

Kto może założyć wspólne konto w banku?

Wiesz już, że wspólne konto w banku jest dostępne nie tylko dla klientów, których łączą więzy krwi lub małżeństwo. Czy oznacza to, że drugi, trzeci, a nawet w przypadku niektórych banków, czwarty współwłaściciel rachunku, może być dowolnie wybraną przez Ciebie osobą? W teorii tak, jednak istnieją pewne warunki, które należy spełnić, aby zawarcie umowy o wspólne konto bankowe było możliwe.

Według przepisów prawa krajowego samodzielnym klientem banku lub instytucji parabankowej może być wyłącznie osoba, która ukończyła 18 lat, a także posiada zameldowanie w Polsce. Część firm wymaga także podania numeru telefonu zarejestrowanego u polskiego operatora. Oznacza to, że współwłaściciele rachunku bankowego muszą być dorośli, zdolni do czynności prawnych oraz powinni mieć polskie obywatelstwo/zameldowanie.

W przypadku, gdy druga osoba nie pochodzi z Polski, procedury mogą być bardziej skomplikowane, a ich przebieg zależy bezpośrednio od regulaminu poszczególnych instytucji. Najczęściej tego typu opcje umożliwiane są bez problemu, jeśli chodzi o wspólne konto bankowe małżonków, ale nie stanowi to reguły. Warto dopytać więc o szczegóły w wybranym banku, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kiedy warto założyć wspólny rachunek bankowy?

Wspólne konto bankowe wiąże się z dużą wygodą, ale ma również kilka wad. Kiedy współdzielony rachunek się opłaca? Prezentujemy przykładowe sytuacje, gdy takie rozwiązanie ma sens!

Po pierwsze, musimy wskazać, że najważniejszą kwestią, którą powinniśmy przemyśleć, planując wspólny rachunek bankowy, jest zaufanie. Zastanówmy się, jak długo znamy człowieka, któremu chcemy udzielić dostępu do naszych środków, co nas z nim wiąże oraz w jakich okolicznościach pojawił się pomysł o prowadzeniu jednego konta. Inaczej sprawa wygląda bowiem, gdy jesteśmy w długoletnim związku lub małżeństwie, a inaczej, gdy zakładamy wspólny rachunek z nowo poznaną osobą. Bądźmy czujni i wystrzegajmy się zewnętrznych manipulacji w tym zakresie, aby wspólny rachunek bankowy nie stał się źródłem naszych problemów.

Jeśli mamy pewność, że chcemy otworzyć konto z drugą osobą, ponieważ darzymy ją zaufaniem, zastanawiamy się, jakie wady i zalety ma to rozwiązanie. Otóż, wspólne konto bankowe dla małżonków lub par to bardzo sensowna opcja, gdy obie osoby zarabiają podobnie oraz zarządzają majątkiem w podobny sposób. Problem może zrodzić się, jeśli jeden właściciel stara się funkcjonować oszczędnie, a drugi partner szasta środkami bez uprzedniego uzgodnienia wydatków.

Wspólne konto bankowe to opcja często wybierana także przez ludzi, którzy prowadzą razem biznes. W tym przypadku zaufanie też odgrywa kluczową rolę, ale jeśli współwłaściciele firmy mają takie same priorytety, dzielenie konta nie będzie problemem. Co istotne, na takim rachunku powinny znajdować się tylko środki firmowe.

Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci w wyborze najlepszego konta bankowego:

Wspólne konto bankowe a profil zaufany

Od kilku lat w przestrzeni publicznej dużo słyszy się o tzw. profilu zaufanym. Czym dokładnie jest to rozwiązanie i jak koreluje z nim wspólny rachunek bankowy? Poznaj najważniejsze informacje!

Dzięki rewolucji cyfrowej coraz więcej rozwiązań administracyjnych przenosi się do przestrzeni internetowej. Oznacza to, że państwo polskie musiało znaleźć skuteczny sposób, dzięki któremu mogłoby weryfikować tożsamość obywateli online. Pojawiła się wówczas koncepcja profilu zaufanego (eGO), który stanowi bezpłatną metodę na potwierdzenie swoich danych osobowych w elektronicznych systemach administracyjnych. 

Jednak, jeśli profil zaufany to potwierdzenie tożsamości każdego obywatela z osobna, to czy posiadanie go jest w ogóle możliwe, gdy prowadzimy wspólny rachunek bankowy?

To musisz wiedzieć! Wspólne konto bankowe a profil zaufany jako sposób logowania

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wspólne konto bankowe a profil zaufany to rozwiązania kolidujące ze sobą. Porównywarka kredytów online Comparer obala mit. Wyjaśniamy także kwestie logowania.

Wspólne konto bankowe a profil zaufany nie kolidują ze sobą. Choć wiele osób uważa, że jeśli prowadzimy jeden rachunek bankowy np. ze współmałżonkiem, to nie możemy weryfikować swojej tożsamości online, nie jest to prawdą. Należy jednak zauważyć, że opcja ta wiąże się z kilkoma obostrzeniami. O czym musimy pamiętać, chcąc założyć profil zaufany przy wspólnym rachunku?

Otóż, jeśli interesuje nas wspólne konto a profil zaufany, pamiętajmy, że zarówno banki, jak i agencje państwowe muszą zabezpieczać się przed możliwymi nadużyciami. Z tego względu stosowane są dodatkowe przepisy bezpieczeństwa. Jeśli współwłaściciele jednego rachunku pragną założyć profile zaufane, mogą to zrobić, ale tylko po uprzednim zasygnalizowaniu takiej potrzeby pracownikom banku, którzy przygotują tym osobom oddzielne identyfikatory i hasła do bankowości elektronicznej. 

Dzięki temu, posiadając wspólne konto bankowe małżonków lub wspólników, nie musimy rezygnować z ułatwień wynikających z postępującej cyfryzacji sektora administracyjnego w Polsce.

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Wiesz już, na czym polega posiadanie dzielonego rachunku oraz że wspólne konto bankowe a profil zaufany nie kolidują ze sobą. Czas przyjrzeć się procesowi zakładania takiego rachunku. Prezentujemy najważniejsze kroki.

Część osób, bez doświadczenia w kontaktach z instytucjami finansowymi, zastanawia się, jak założyć wspólne konto bankowe. Otóż w większości przypadków procedura nie różni się znacząco od tej związanej z otwieraniem rachunku indywidualnego. Konieczne będzie więc złożenie wniosku online lub stacjonarnie. W dokumencie osoby zainteresowane muszą zawrzeć wszelkie wymagane informacje i dane osobowe, aby bank mógł zidentyfikować ich prawdziwość.

Jeśli zatem zastanawiałeś/aś się, jak założyć wspólne konto bankowe, bez obaw – procedura jest intuicyjna i całkowicie bezpieczna. Należy natomiast wspomnieć, że trudniejsze może być przeniesienie dzielonego rachunku z jednej instytucji do drugiej, a także dopisanie partnera/wspólnika do konta, już po jego otwarciu. Gdy zależy nam na przeprowadzeniu tych konkretnych operacji, koniecznie skontaktujmy się z asystentem banku.

Wspólne konto bankowe małżonków a kredyt

Panuje przeświadczenie, że kredyt lub pożyczkę łatwiej otrzymują małżeństwa. Choć w praktyce wszystko zależy od zdolności kredytowej wnioskujących osób, prawdą jest, że żyjąc w parze, nasz dochód się zwiększa, a zatem i nasze możliwości względem uiszczania regularnych rat także. Co, jednak gdy prowadzimy wspólne konto bankowe małżonków?  

Niezależnie od tego, czy mamy wspólne konto bankowe małżonków lub dwa oddzielne rachunki, możemy liczyć na kredyt. Bank wie bowiem z oświadczeń klientów, czy obie osoby pracują, a także, czy któraś z nich jest zadłużona. Mając zatem dane obu właścicieli konta, pożyczkodawca kontroluje wszelkie aspekty w taki sam sposób, jak robiłby to w przypadku posiadania dwóch odrębnych rachunków.

Podsumowanie: wspólny rachunek bankowy - to musisz wiedzieć!

Dzięki niniejszemu artykułowi dowiedziałeś/aś się, że wspólne konto bankowe małżonków to nie jedyny typ rachunku współdzielonego. Wiesz także, jak wnioskować o taki produkt szybko i bezpiecznie. Prezentujemy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji.

Jeśli rozważasz założenie wspólnego konta z inną osobą pamiętaj, że drugi właściciel nie musi być Twoją rodziną lub małżonkiem. Szukając informacji na temat tego, jak założyć wspólne konto bankowe, nie pozwól też, aby nierzetelne źródła zniechęciły Cię do złożenia wniosku, informując o wielu formalnościach. Jest to mit, a założenie współdzielonego konta bankowego nie wymaga dziś nawet wychodzenia z domu. Powodzenia!

Inne wpisy
Najszybsza pożyczka online - kiedy liczy się czas ...
najszybsza pożyczka online
Dlaczego warto wybrać pożyczki na dowód na raty?
pożyczki na dowód na raty
Chwilówka na już przez internet - czy i kiedy to m...
chwilówka na już przez internet
Pożyczki prywatne online – czy to bezpieczne?
pożyczki prywatne online
Pożyczka internetowa na raty – wygodne rozwiązanie...
pożyczka internetowa na raty
Powered by Contentful
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Zobacz Politykę Prywatności